Nova cerkev sv. Mihaela

KRONOLOGIJA:

1929 - Prvi stalni duhovnik na Grosupljem, ekspozit Anton Ravnikar oznani ustanovitev odbora za zidavo nove cerkve.

1930 - Inž. arh. Bogomir Pust v seminarju prof. Ivana Vurnika naredi načrt za novo cerkev na Grosupljem.

1936 - drugi stalni duhovnik na Grosupljem ekspozit Anton Gole pošlje škofijskemu ordinariatu predlog, da se ustanovi župnija Grosuplje. Zaradi težke gospodarske krize, vojne in nato obdobja partijske diktature se zgraditev nove cerkve odloži za 36 let.

1963 – Tone Bohinc:  Ekspozit (šmarski kaplan) Tone Bohinc uredi vse potrebno, da ekspozitura Grosuplje leta 1964 postane župnija. On postane prvi grosupeljski župnik.

1964-65 – prenova stare cerkve

1969 – nakup zemljišča za novo cerkev

6. avgusta 1970 - izdano gradbeno dovoljenje.

18. junija 1972 - Ljubljanski nadškof dr. Jožef Pogačnik blagoslovi novo cerkev.

Prispevki ob gradnji cerkve: V osmih letih zbrali 500 milijonov dinarjev. Pri tem je župnik večkrat ponavljal: »Niti enega dinarja ne dajte, če mislite, da bi ga dali z nejevoljo. Bog ceni veselega darovalca.« Vsak vernik naj bi v treh letih dal eno mesečno plačo – v 8 letih skoraj tri plače. Eni so dali tudi veliko več drugi manj, nekateri tudi nič. Veliko darov se je zbralo namesto cvetja na grob in pri mesečnih ofrih.

1975 - ogrevanje cerkve

1978 – zgraditev novega župnišča

1983 – župnik Vinko Vegelj

1984 – nova zvonova in el. zvonenje Grosuplje

1986   župnik Jože Kastelic

1988 – nakup novih orgel

– križ Staneta Jarma pred cerkvijo

1989 – župnik Franc Novak

1994 – odkup zemljišča za parkirišča

1997 – ureditev parkirišča in nagrobnega lapidarija na pokopališču ob stari cerkvi

1997 – župnik dr. Franc Šuštar

2001 – obnova noranjosti in zunanjščine nove cerkve, nove klopi, svetila, okna

2002 – mozaik p. M. Rupnika

2005 – župnik Janez Šket

2006 – obnova veroučnih prostorov

2009 – obnova stopnišča in ploščadi pred cerkvijo

2012 – toplotne črpalke za ogrevanje spodnjih prostorov

Predstavitev cerkve in umetniških del

Cerkev je delo arhitekta Janeza Fürsta. Zgrajena je v obliki Noetove ladje, kar ponazarja, da je Cerkev skupnost, ki skupaj pod Božjim okriljem potuje proti odrešenju.

Mozaik je delo enega najbolj znanih slovenskih umetnikov p. Marka Ivana Rupnika in predstavlja Kristusov spust v šeol oz. predpekel. Mozaik je blagoslovil msgr. Alojzij Uran. Več o njem si lahko preberete na spodnji povezavi.

Barvna okna v novi cerkvi so delo akademskega slikarja Lojzeta Čemažarja in predstavljajo Marijo, nadangela Mihaela ter evharistijo.

Križev pot je edinstven. S svojo monolitno kompozicijo predstavi dramatičnost velikega petka, ki vsebinsko napoveduje zgodbo mozaika. Iz orehovega lesa ga je izdelal domačin, kipar Jože Trontelj.

Križ ob vhodu v novo cerkev je delo Staneta Jarma iz Kočevja.

Mozaik v novi cerkvi